Úvod > Základní škola > Aktuality ZŠ > Lapbooky ve výuce dějepisu

Lapbooky ve výuce dějepisu

8.4.2024

Lapbook je „kniha“ složená z mnoha interaktivních prvků (skládaček), které spojuje společné téma. Jednotlivé části této „knihy“ obsahují důležité a zajímavé informace k tématu, které se děti učí. Název je odvozen od slov LAP = klín a BOOK = kniha, tedy „kniha do klína“.

Když si lapbook vyrábí děti:

• rozvíjí si jemnou motoriku
  • kombinují logiku s kreativitou
  • vyhledávají a třídí informace
  • učí se pracovat se zdroji informací a s citacemi
  • učí se pracovat s textem
  • rozvíjí si kritické myšlení

Žáci od 6. do 9. třídy měli na tvorbu celý měsíc. V Google učebně měli k dispozici videonávody, jak může lapbook vypadat, jaké kreativní skládačky použít,… V každé třídě jsem zadala pouze historické období, konkrétní téma už bylo na výběru samotných žáků.

6. třída – pravěk nebo starověk ( Starověký Egypt, Čína, Řečtí bohové, …)

7. třída – středověk  (Vikingové, Johanka z Arku, Husité, Karel IV., Gotika, Jiří z Poděbrad,….)

8. třída – novověk (Ludvík XIV., Marie Terezie, Napoleon, Čarodějnické procesy, 1. světová válka,…)

9. třída – moderní doba (Protektorát Čechy a Morava, Koncentrační tábory, 2. světová válka, Rok 1968,…)

Ukázku lapbooků můžete vidět ve fotogalerii. Některé jsou opravdu povedené a jejich autoři si na nich dali záležet. Práce žáků 2. stupně budou k vidění ve středu 10. 4. 2024 ve spojovací chodbě mezi budovami A a B.